HaberDelisi

İsrail ilk parti F-35 savaş uçaklarını teslim aldı

Dünya Haber - İsrail ilk parti F-35 savaş uçaklarını teslim aldı
Okunma: [ 444 ]

İsrail, ABD'den satın aldığı 50 adet F-35 tipi savaş uçağından ilk ikisini teslim aldı. "Hayalet uçak"lardan her birinin maliyeti 100 milyon dolar.

İlişkili Haberler 131031-f35haber Türkiye'nin ortak olduğu F35'ten haber var! ABD'nin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yakın müttefikleriyle ürettiği F-35 Lightning II (Şimşek II) Müşterek Taarruz Uçağının (JSF) tanıtımı New York'ta yapıldı. Türkiye'nin de alacağı F35 tanıtıldı Geleceğin savaşçısı F35 Geleceğin savaşçısı F35

İsrail'in ABD'den satın aldığı 50 adet Adir F-35 tipi savaş uçağından ilk ikisini teslim aldığı bildirildi.İsrail Ordusundan yapılan yazılı açıklamada, hava muhalefeti nedeniyle birkaç saat gecikmeli olarak İsrail'e ulaşan Adir F-35 tipi iki savaş uçağının Necef Çölü'ndeki Navatim Hava Üssü'ne iniş yaptığı bildirildi.Savaş jetlerini teslim almak için üstte düzenlenen törene İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve Genekurmay Başkanı Gadi Eizenkot'un yanı sıra ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın da katıldığı belirtilen açıklamada, Adir F35 jetlerinin "dünyanın en gelişmiş savunma ve saldırı savaş uçakları arasında yer aldığı" bilgisine yer verildi. İsrail Genelkurmay Başkanı Eizenkot, teslim alınan F-35'lerin 2017 yılında kullanılmaya başlayacağını söyledi.

İsrail resmi radyosunun haberinde de Adir F-35 uçağının tanesinin İsrail'e 100 milyon dolara mal olduğu ifade edildi.

Daha önce ABD'den 33 F-35 tipi savaş uçağı siparişi veren İsrail, geçen ay 17 yeni siparişle envanterine katacağı F35'lerin sayısını 50'ye yükseltmişti."Hayalet uçak" olarak adlandırılan F-35 jetleri, yakıt ikmaline gerek kalmadan uzun süre havada kalabilme ve güçlü radar sistemi gibi özellikleriyle biliniyor.