HaberDelisi

SON DAKİKA: Halep'te Şii milislerin ateşi sonrası sivilleri taşıyan ilk konvoy yeniden yola çıktı

Dünya Haber - SON DAKİKA: Halep'te Şii milislerin ateşi sonrası sivilleri taşıyan ilk konvoy yeniden yola çıkt
Okunma: [ 1820 ]

Halep'te İran komutasındaki Şii milislerin sivillerin bulunduğu araçlara açtığı ateş sonrası duran sivil konvoy yeniden harekete geçti. Şii milislerin konvoya ateş açması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Rusya, Suriye'nin Halep kentinden 5 bin muhalif ve ailelerinin tahliye edildiğini açıkladı. Rusya, Halep için ABD'yle yapılan görüşmeleri de askıya aldığını duyurdu.

İlişkili Haberler 000_J38Y2.jpg Halep'teki tahliye için Esad'dan yeni şart halepte-katliamlari-duyuran-kucuk-bana-yeniden-ses-verdi,3sZK7h-zXUmnOibz9iigwg Haleplilerin sesi olan kız ediz TRT World Muhabiri Halep'te konvoya yapılan saldırıyı anlattı

İran komutasındaki Şii milislerin Suriye'nin Halep kentinden yola çıkan sivil konvoya ateşi sonrası 4 kişi yaşamını yitirdi. Saldırı sonrası geri dönen konvoyun yeniden harekete geçtiği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı 5 bin muhalif ve ailelerinin Halep'in doğusundan tahliye edildiğini açıkladı. Rusya tahliye operasyonunu insansız hava araçlarıyla takip ettiğini duyurdu. 

BM Halep'ten 50 bin kişinin tahliye edileceğini bildirdi. 

RUSYA: ABD İLE GÖRÜŞMELER ASKIYA ALINDI 

Rus TASS haber ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov da, ABD'yle Halep için yürütülen görüşmelerin askıya alındığını duyurdu.

KIZILHAÇ: 200 YARALI TAHLİYE EDİLDİ

Uluslararası Kızılhaç Komitesi de Halep'teki tahliyelerle ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yaptı. Kızılhaç'tan yapılan açıklamada, Halep'te muhaliflerin elinde bulunan bölgede ateşkes sonrası 200 yaralının tahliye edildiği belirtildi. Kızılay Başkanı Kerem Kınık ilk etapta 90 yaralının Türkiye'ye getirileceğini açıkladı. Kınık, İdlib'de 10 bin çadırlık kamp kurulacağını da söyledi.

Şİİ MİLİSLER SALDIRDI: 4 ÖLÜ 

Kuşatma bölgesinden tahliye edilmek üzere otobüslere bindirilen sivillerin bulunduğu araç konvoyu, Ramuse semtine hareket edip rejim güçlerinin kontrol noktasına yaklaşarak beklediği sırada Şii milislerin saldırısına uğramıştı. Saldırı sonrası 4 kişi hayatını kaybetti.

KONVOYDA 20 OTOBÜS 10 AMBULANS VAR Rusya Halep'teki tahliyelerle ilgili açıklama yapmıştı. Rusya Halep'teki tahliyelerin İdlib'e yapılacağını, Rus askerlerin tahliyeye eşlik edeceğini açıklamıştı. Tahliye konvoyunda 20 otobüs ve 10 ambulans yer alıyordu. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN'DAN TAHLİYE AÇIKLAMASI Tahliyelerin başlamasının ardından bir açıklamada da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan gelmişti. Kalın, "İdlib ve Türkiye'de tüm önlemleri aldık, kardeşlerimizi bekliyoruz" demişti. 

ANLAŞMA GECE SAĞLANDI Suriyeli muhalifler ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçler ateşkes için dün gece anlaşmıştı. Hizbullah'a bağlı medya kuruluşları da yoğun müzakerelerin ardından anlaşmaya varıldığını doğrulamıştı. Hizbullah'a yakın kaynaklar dün gece pürüzler olduğunu iddia ediyordu ama bu durum aşılmıştı. 

MUHALİFLERİN TAHLİYESİNE DE BAŞLANACAKTI Kentte silah ve bombardıman sesleri susmuştu. Halep'in doğusundaki muhaliflerin tahliyesinin de önümüzdeki saatlerde başlayacağı belirtiliyordu. Yaralıların tahliyesi için Kızılhaç ve Kızılay'dan da yardım istendi. Dün akşam saatlerinde İranlı general Seyit Cevat komutasında tanklar ve ağır silahlarla operasyona başlayan Şii milisler de saldırıları durdurmuştu.

TÜRKİYE VE RUSYA GARANTÖR OLDU 

Anadolu Ajansı'na konuşan Türk istihbarat kaynakları, ateşkesin Türkiye ve Rusya arasındaki görüşmenin ardından sağlandığını Türkiye'nin muhalifler, Rusya'nın ise rejim güçleri adına garantör olduğunu ifade etmişti.

ÇAVUŞOĞLU İRAN'LA HALEP'İ GÖRÜŞTÜ 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da Halep diplomasisi devam ediyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Halep'te sivillerin güvenli tahliye edilmesi için İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le görüşmüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep'te ateşkes sağlanması ve sivillerin güvenli tahliye edilmesi için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le de bir görüşme yapmıştı.