HaberDelisi

Başbakan Yıldırım konuşuyor

Güncel Haber - Başbakan Yıldırım konuşuyor
Okunma: [ 354 ]

Başbakan Yıldırım, ekonomiye yönelik tedbirlerle ilgili basın toplantısı düzenliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, geçen hafta yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda alınan kararları açıklıyor.Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Reel sektörün desteklenmesi, istihdamın artırılması, reformların devamı ve hızlandırılması gibi konularda karar aldık. 

İHRACATÇIYA VE KOBİ'LERE 250 MİLYARLIK KAYNAK

Firmaların piyasada nakit ihtiyaçları var. Nakit sıkıntısını rahatlatmak hatta istihdamı artırmak için kredi garanti fonunun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturuyoruz. İhracat işiyle uğraşanlar, KOBİ'ler için nakit sıkışıklığını giderecek yeni bir kaynak oluşturuyoruz. Ağırlıklı olarak bundan KOBİ'ler yararlanacak. Ayrıca ihracatla uğraşanlar da bundan yararlanacak.

İhracat kredilerinde teminat yüzde 100, KOBİ'ler yüzde 90, ticari kredilerde yüzde 85 uygulanacak. Bütçe açığını artıracak yeni borçlanma gerektirecek bir düşünce yok. 

İNŞAAT İŞLERİNE KDV İADESİ

2017'de özel sektör yatırımlarını teşvik etmek amacıyla imalat sanayiine yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek vermek. 2017'de yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için yatırıma katkı oranını yüzde 15 daha artırıyoruz. Kurumlar vergisi indirimini tam olarak uygulayacağız. Teşvikin tamamını diğer kazançlara uygulama imkanı getireceğiz. Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi vereceğiz. 

SSK PRİMLERİNE ERTELEME

İstihdamı korumak ve artırmak için bazı tedbirler alıyoruz. Bu tedbirler özel sektör işverenlerinden asgari ücret desteğinden yararlananların buna esas prim ödeme gün sayısına karşı gelecek şekilde 2017 Ocak-Şubat-Mart primlerini 2017 Ekim-Kasım-Aralık ayına öteliyoruz.