HaberDelisi

Halep'te ateşkes sağlandı

Güncel Haber - Halep'te ateşkes sağlandı
Okunma: [ 273 ]

Halep’te muhalifler ile rejim güçleri arasında ateşkese varıldı. Mutabakata Türkiye arabuluculuk etti.

İlişkili Haberler 000_IJ4UW.jpg "Esad rejimi Halep'te sivil katliamı yaptı"

Halep?in doğusunda muhalifler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında varılan ateşkes ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Doğu Halep'teki muhaliflerle sahadaki Rus askeri unsurları arasında yapılan temaslar neticesinde şehirde ateşkes sağlandığını teyit ettiklerini ve ilk etapta sivillerin, ardından da muhalif grupların İdlib istikametinde şehri tahliyeleri konusunda bir mutabakat söz konusu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ülkemiz haftalardır insani koridorun hayata geçirilmesi yönünde çaba sarf etmekteydi. Bu çabalarımız son günlerde artarak sürdürülmüştü. Bugün ateşkesin sağlanması yönünde bir adım atılmış olması sevindirici olmakla birlikte kırılgan bir ortamın bulunduğunu her zaman göz önünde bulundurmakta ve temkinli davranmakta yarar bulunmaktadır. Mutabakatın işleyişi yakından talip edilecektir."

Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Rus mevkidaşı Lavrov ile telefonda görüştüğü öğrenildi.

TAHLİYELER İDLİB YÖNÜNDE OLACAK

Halep?in doğusundaki sivilleri güvenli şekilde tahliye edecek otobüsler bölgeye ulaştı. Siviller ve muhalifler İdlib yönünde tahliye edilecek.

BM GENEL SEKRETERİ: TÜRKİYE VE RUSYA'NIN ÇABALARINI DESTEKLİYORUZ

BM Genel Sekreteri Ban, "Halep'te tahliye için Türkiye ve Rusya arabuluculuğunda tarafların müzakerelerinin sürdüğünü anlıyoruz. Biz bu çabaları destekliyoruz. BM, bunun uygulanmasına ve gözetlenmesine hazırdır. Tüm taraflara, sivillere güvenli koridor açma ve teslim olan ve yakalananlara insani bir şekilde davranma yükümlülüğü olduğunu hatırlatıyoruz" açıklamasında bulundu.