HaberDelisi

İbrahim Kalın açıklama yapıyor

Güncel Haber - İbrahim Kalın açıklama yapıyor
Okunma: [ 299 ]

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'de bin 800 kilometrekarelik bir bölgenin terörden temizlendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündemdeki konularla ilgili açıklama yapıyor.İbrahim Kalın, şu ifadeleri kullandı: (Fırat Kalkanı Harekatı) Planlandığı şekilde, kararlı bir biçimde devam etmektedir. Özellikle El Bab içerisinde DEAŞ terör örgütünün yaptığı büyük yığınaktan dolayı da burada çok dikkatli hareket edilmesi büyük önem arz ediyor.Şu an itibarıyla takriben bin 800 kilometrekarelik bir bölge, Cerablus'tan Azez'e ve Azez'in güneyine, El Bab bölgesine kadar, terörden tamamen temizlenmiş durumdadır. Menbiç konusunda tavrımız nettir. YPG unsurlarının şu anda çekilmesi gerekirdi. Rakka'yla da tavrımız aynıdır, buraya da operasyonun aynı şekilde yürütülmesi gerekiyor.

(Ekonomik gelişmeler) Askeri yöntemlerle algı operasyonlarıyla hedeflerine ulaşamayanlar bu sefer başka enstürümanları kullanmaya başladılar. Kendi milli parasına sahip çıkan işadamlarına, vatandaşlara teşekkür ediyoruz. (Anayasa değişikliği) AK Parti ve MHP arasındaki görüşmelerin gayet olmulu geçtiğini biliyoruz. İki parti, Türkiye?nin önünü açacak bir adım attı.

(Suriye'deki çatışmalar) Halep'te yaşanan hadiseler hepimizi çok ciddi şekilde kaygılandırmaktadır. Rejim, Halep'te açıkça bir insanlık suçu ve savaş suçu işlemeye devam etmektedir. Nitekim rejimin başındaki kişinin bugün basına yansıyan açıklamalarından da gördüğümüz kadarıyla rejim hiçbir ateşkese, hiçbir formüle açık değildir. Bu da aslında Halep'te ve diğer bölgelerde rejimin asıl niyetinin ne olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. Çatışmaların durması ve insani yardımların ulaştırılması çağrısı yapıyoruz.