HaberDelisi

İlaçların yok edemediği süper bakteri tıp dünyasını çaresiz bıraktı

Sağlık Haber - İlaçların yok edemediği süper bakteri tıp dünyasını çaresiz bıraktı
Okunma: [ 1624 ]

Gereksiz antibiyotik kullanımı sebebiyle bakteriler giderek güçleniyor. Bilinen tüm ilaçlara dirençli bakterilere bir yenisi daha eklendi. Hindistan kaynaklı bakteriyi hiçbir ilaç öldüremiyor.

İlişkili Haberler Antibiyotik tükenen tek ilaç türü.jpg "Antibiyotik tükenen tek ilaç türü" Mutfaktaki 10 doğal antibiyotik 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü.Jpeg Mutfaktaki 10 doğal “antibiyotik” Antibiyotik öncesi çağa dönebiliriz.Jpeg "Antibiyotik öncesi çağa dönebiliriz" “Antibiyotiklerin altın çağı sona erdi”.jpg “Antibiyotiklerin altın çağı sona erdi”

Hindistan kaynaklı yeni bir süper bakteri tıp dünyasını çaresiz bıraktı.Nevada'da yaşyan ve Hindistan'ı ziyaret ettikten sonra hastalanan 70'li yaşlardaki ABD'li kadın, tüm müdahelelere rağmen kurtarılamadı.Tam 26 farklı antibiyotiği deneyen doktorlar hiçbirinin bakteriye etki etmediğini ve kadının eylül ayında hayatını kaybettiğini açıkladı.ABD Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi, bakterinin içinde bulanan "metalo-beta laktamaz" adlı enzimin, bilinen tüm ilaçları etkisizleştirdiği ortaya çıkardı. Antibiyotik kullanımının giderek artmasıyla, bakteriler ilaçlara her geçen gün direnç kazanıyor.

Geçtiğimiz aylarda ABD'de 4 kişide "MCR-1" adlı süper bakteriye rastlanmıl, çok büyük yan etkileri sebebiyle son çare olarak başvurulan "kolistin" adlı ilaç bile etkisiz kalmıştı.Tıp dünyası her geçen gün yeni antibiyotikler üreterek bakterilerle savaşmaya çalışıyor.Dünya Sağlık Örgütü ise "bazı hastalar için" ecza dolabında hiçbir şey kalmadı diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekiyor.