HaberDelisi

Google, Küba'ya hızlı internet götürecek

Teknoloji Haber - Google, Küba'ya hızlı internet götürecek
Okunma: [ 690 ]

Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa, içeriğe daha hızlı erişim sağlamak için Google ile anlaşma imzaladı.

İlişkili Haberler doodle.Jpeg Google'dan Türkan Saylan'a özel Doodle! Türkan Saylan kimdir? 11.jpg Google Transit artık Türkiye'de (Toplu taşıma yol tarifleri)

ABD merkezli teknoloji devi Google ve Etecsa arasında başkent Havana'da imzalanan anlaşma uyarınca, Google'ın, Küba'da Gmail ve YouTube dahil Google servislerine erişim hızını artıracağı belirtildi. 

Google'dan yapılan açıklamada, "Bu anlaşma, Etecsa'nın, yerel düzeyde YouTube videoları gibi en popüler yüksek bant genişliği içeriğimizden bazılarını, ön belleğe alarak gecikmesini azaltmak için teknolojimizi kullanmasına izin veriyor." ifadesine yer verildi. 

Dünyanın en düşük çevrim içi bağlantı oranlarından birine sahip Küba'da halkın büyük bölümünün evden internete bağlanmasına izin verilmiyor. 

 Havana'daki imza töreninde Google'ın Başkanı Eric Schmidt de yer aldı. 
 Havana'daki imza töreninde Google'ın Başkanı Eric Schmidt de yer aldı. 

Küba'da halkın internet hizmetinden faydalanabilmesi için özel erişim noktalarına saatte yaklaşık iki dolar ödemesi gerekiyor. 

ABD Başkanı Barack Obama Küba ziyaretinde, internet erişiminin eğitim ve sağlık hizmetleri gibi ülkenin refahı açısından önemine dikkat çekerek, Google'ın Küba'ya internet sağlayacağını açıklamıştı.