HaberDelisi

Blog: Yapay zeka insanı geçmeyecek

Teknoloji Haber - Blog: Yapay zeka insanı geçmeyecek
Okunma: [ 1627 ]

Birisi şu yapay zekaya hayat üflese?

Facebook'un "yapay zeka kontrolden çıktı, Facebook onu kapattı" söylentilerinin asılsız çıkmasının ardından sanırım yeni olmayan bir şeyi söylemenin zamanı geldi: Yapay zeka, hiçbir zaman insandan daha akıllı olmayacak.

Yapay zekanın kendi kendine gelişen, büyüyen, akıllanan bir şey olduğuna dair bir algı var. Bugün yapay zekanın kendi kendini geliştirmesi için bolca işlem gücü var ve bu, en azından şu an, büyük bir ölçekte gerçekleşmiyor.

İnsanoğlu, ortaya kendinden daha güçlü şeylerin çıkma olasılığına heyecanla, belki korkuyla baktığı gibi, böyle düşünmeyi de sanırım seviyor. Hemen karşı çıkmayın. Basit bir akıl yürütelim. "Zeka" dediğimiz şey eğer aynı anda yapabildiğimiz işlem sayısı ise, aynı anda bir iki şeyi yapabildiğinizi düşünürsek, evinizdeki birkaç senelik bilgisayar bile sizden milyonlarca kat daha zeki.

Bu durumda bir süper bilgisayar, bir insana kıyasla katrilyonlarca kez zeki. Yapay zeka veya makine öğrenimi uzmanı değilim. Ama bugün yapay zekaya yönelik yazılımların artık sadece kaba işlem kuvvetiyle değil, öğrenme özelliklerine sahip olduğunu biliyorum. Ama kaçırdığımız, açıklaması zor bir şey var.

İnsanın davranışlarının neye dayandığını henüz yüzde 100 çözmüş değiliz. Çok kısaca söylemek gerekirse insan, bilgisayarlardaki gibi hesaplamalarla çalışmaz. Ve bugün bilim eğer her şeyi açıklamış olsaydı, yapay zeka bambaşka bir yere gelebilirdi; ancak belki de hiçbir zaman bilemeyeceğimiz şeyler var. Bunun yanında yapay zekanın insan beynine kıyasla henüz çok verimsiz olduğu, kıyasla rahatlıkla söylenebilir.

Biz, yapay zeka ve makine öğrenimi ile bize benzeyen, öğrenen, öğrenmemizi taklit eden, bir şey yapmaya çalışıyoruz. Halbuki bizler doğduk, doğduktan sonra insanlar tarafından yoğurulup insan şeklini almadık. Bu şekilde yola çıkılarak yapacağımız şey, en iyi "çok iyi bir taklit" olacaktır...

Karşı çıkanların seslerini duyar gibiyim. Size bilgisayarların nasıl çalıştığını tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Kod yazarken kafanızda tanımlamadığınız, mantığını kurmadığınız şeyin kodunu yazamazsınız. Hislerinizle kod yazamazsınız, her hissiniz koda da dönüşmez. Biz insanoğlu olarak kendimizi tam olarak tanımlamış değiliz.

Gelecekte bir gün birçok şeyi yapay zekaya teslim edebiliriz. Yapay zeka kontrolden çıkmaz da demiyorum - bu nasıl programlandığına bağlı. Bizi yok etmeyi öğrenemez de demiyorum, çoğu zaman yok etmek kolay, yapmak zahmetli, zor. Bir şeyin kontrolden çıkması ve ortalığa zarar vermesi, sizden akıllı olduğu anlamına gelmiyor olsa gerek... Yapay zeka şimdiye göre daha akıllıca tahminler yapmayacak, bizi çok iyi taklit etmeyecek de demiyorum. Ancak dizilerde izlediğiniz gibi geleceği bilmesini beklemeyin.

Belki yakın bir gelecekte her yanımız yapay zekayla dolacak. Ancak bir süre bu yapay zekadan garip tahminleri yüzünden nefret edeceğiz, belki bir süre sonra her hareketimizin izlenmesine alışıp, ona ayak uyduracağız. Ama "yapay zeka insanları ele geçirdi" gibi cümleleri, ya bizlerin ilgisini çekmek üzere hazırlanan ya da kasıtlı olarak "kapatma düğmesi" eklenmemiş, bizden akıllı olmayan yapay zekalar yüzünden duyacağız.